Girl in a jacket

Konuyu Oyla:
 • Derecelendirme: 0/5 - 0 oy
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
CrawLTR CrawLTR CrawLTR CrawLTR CrawLTR
Discord Nedir?

Discord Hakkında Discord Gelişmeleri ve Bilinmeyenleri CrawLTR Yazar, 0 Yorum , 692 Okuma
Discord Nedir?
#1
Çevrimiçi oyun oynarken arkadaşlarınızla sesli bir şekilde iletişim kurmanız gerekebilir. İşte bugünkü yazımızın konusu olan Discord da bunu yapabilmenizi sağlıyor. Bu yazımızda sizlere Discord nedir ve nasıl kullanılır sorularının cevabını veriyoruz. Hoş geldiniz.
Çevrimiçi oyunlar oynuyorsanız ve bu oyunda arkadaşlarınız ile iletişim kurmanız gerekiyorsa bunun için internette çeşitli programlar bulunuyor. Bu tür programlar genelde oyun içi konuşmadan daha iyi bir iletişim sunduğu için tercih ediliyor. Bu programlardan biri de bu yazımızda bahsedeceğimiz Discord.

Bu yazımızda sizlere Discord nedir, nasıl kullanılır sorularının cevabını vereceğiz. Bunun yanı sıra Discord ile yapabileceklerinizi anlatacak ve platformda kullanabileceğiniz birkaç tavsiye vereceğiz.


[Resim: 5ae26bafaaedf44d398a68baaf4c5245f79d1490.jpeg]


Discord, basitçe bahsetmek gerekirse bir sohbet programıdır. Aynı Skype veya TeamSpeak gibi farklı insanlarla internet üzerinden sesli ve yazılı bir şekilde iletişim kurabilmenizi sağlar. Genellikle çevrimiçi bilgisayar oyunları oynayan kişiler tarafından tercih edilen Discord sesli ve yazılı iletişimin yanında video aramalarını da destekler ve canlı yayın açabilmenize imkan verir. Yani sesli olarak konuştuğunuz kişilere yayın yapabilirsiniz.

 • Adım #1: Discord’u indirin. (Android

  Merhaba ziyaretçi linkleri görmek için Giriş yap veya Kayıt ol

  iPhone ve iPad

  Merhaba ziyaretçi linkleri görmek için Giriş yap veya Kayıt ol

  Windows

  Merhaba ziyaretçi linkleri görmek için Giriş yap veya Kayıt ol

  MacOS

  Merhaba ziyaretçi linkleri görmek için Giriş yap veya Kayıt ol

  )

 • Adım #2: Programı kurun ve gerekli ayarlamaları yapın (Mikrofon / kulaklık ayarları vs.)

 • Adım #3: Bir sunucu bulun ya da kendi sunucunuzu oluşturun.

 • Adım #4: Arkadaşlarınızı davet edin.


Discord’un ana çalışma prensibi sunucular üzerine kurulu. Yani eğer arkadaşlarınızla veya bir toplulukla iletişim kurmak istiyorsanız, bunun için bir sunucu kurulması gerekiyor. Bu sunucuyu isterseniz ücretsiz olarak kendiniz kurabilirsiniz, isterseniz kurulmuş bir sunucuya katılabilirsiniz. Discord sunucu kurmak için herhangi bir ücret talep etmiyor.

Bu sunucular isteğe göre özel ve herkese açık olabiliyor. Herkese açık sunuculara girmek için tek bir tık yetiyor. Özel olan odalar içinse Discord tarafından isteğe bağlı olarak tek seferlik ya da sürekli bir davetiye kodu oluşturuluyor. Bu tür odalara girmek için bu davetiye kodunu bilmek zorundasınız. Aynı şekilde bir arkadaşınızın sunucuya katılması için bu davetiye kodunu ona atmalısınız.

Kurduğunuz sunucuda sesli ve yazılı iletişim için ayrı odalar kurabilirsiniz. Bu odalar için de herhangi bir sınır bulunmuyor. Eğer ekibinizle CS:GO, LoL, Rainbow Six: Siege gibi farklı oyunlar oynuyorsanız ve kalabalık bir sunucunuz varsa, bir karışıklık oluşmaması amacıyla her oyun için farklı odalar oluşturabilirsiniz.

Discord, aslında internet üzerinde bulunabilecek ücretsiz sesli iletişim programlarından yalnızca bir tanesi. Ancak bu platformu diğerlerinden ayıran çok daha iyi özellikler var. Bunlardan biri de genellikle daha yaygın olarak kullanılan Skype ve Slack gibi uygulamaların iyi özelliklerini bir araya getirmesi. Bunun yanı sıra Discord, kullanıcı dostu ve kolay kullanılabilir bir arayüze sahip.

Çevrimiçi rekabetçi oyunlar oynarken arkada çalışan bir sesli sohbet programının oyun performansını düşürmesini istemezsiniz. Discord, diğer sesli sohbet programlarının aksine oyun performansına neredeyse hiç negatif etki etmediği için oyuncuların bir numaralı tercihi haline gelmiş durumda.
Bunun yanı sıra Discord’da kurduğunuz bir sunucuda, sunucu içerisindeki kişilere rol atayabiliyorsunuz. Bu şekilde herkese belirli yetkiler verebiliyor ve kimlerin sunucuda söz sahibi olacağını seçebiliyorsunuz. Elbette bu sadece yetkiler için geçerli değil. Dilerseniz sunucudaki kişilerin ilgi alanlarını veya oynadığı oyunları göstermek için de roller verebilirsiniz.

[Resim: eb1c90b57bd507f837f79b8dabb1df4ecf3bf5d1.jpeg]


Discord’un en iyi özelliklerinden biri, sunuculara bot eklenebilmesi. Discord botları genellikle sunucularda müzik çalmaları için bulunuyor ancak bunun dışında da botlar bulunabiliyor. Bu botlarla sunucuya bazı eğlenceli özellikler ve oyunlar getirebilirsiniz. Sunucuda bulunan kişilerin puan kazanması veya Pokemon gibi oyunlarla birbiriyle çarpışması da bu botlarla yapabileceğiniz şeyler.

Discord’da sesli veya yazılı iletişime geçmek için yalnızca sunucu kurmak veya bir sunucuya katılmak gerekmiyor. Discord, arkadaşlarınızla birebir veya konferans şeklinde aramalara da izin veriyor. Bu arkadaşlarınızla direkt olarak iletişime geçmek için de bu kişileri arkadaş listenize ekleyebiliyorsunuz.

Arkadaş eklemek için girdiğiniz sunucudaki kişi listesini kullanabilirsiniz. Bunun dışında programdaki Friends sekmesine giriş yaparak arkadaşınızın kullanıcı adı ve Discord Tag’ini girerek onu bulabilirsiniz. Discord Tag’i, programı açtığınızda sol alt tarafta isminizin altında gördüğünüz #XXXX şeklindeki sayılardır.

Discord, sosyal medya hesaplarınızı uygulamayla birbirine bağlamanıza imkan veriyor. Bu şekilde sunucuda bulunduğunuz kişiler kolay bir şekilde sosyal medya hesaplarınıza erişebiliyorlar. Elbette bağlayabileceğiniz hesaplar sosyal medya hesaplarınızla sınırlı değil. Xbox, Spotify, Steam, Twitch, YouTube gibi çeşitli hesaplarınızı da Discord profilinize bağlayabiliyorsunuz.
Heart
Bul
Cevapla
Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi


Hızlı Menü: